Műholdas helymeghatározás Magyarországon, 1990-2015
A magyar földmérés technológiai-technikai jubileumot ünnepel. 25 évvel ezelőtt indult hazánkban a műholdas helymeghatározó rendszerek professzionális (földmérési, térképészeti célú) alkalmazása. 1990-ben érkeztek Magyarországra az első terepi GPS-műszerek. Az elmúlt 25 évben a technológia a gazdaságban és a mindennapi életben példátlan sikereket ért el. Ebből az alkalomból – az MFTTT közreműködésével – egy rendkívül színes, magas szakmai színvonalú, egynapos, „teltházas” konferenciára került sor 2015. október 27-én a Földművelésügyi Minisztérium Darányi Ignác-termében, ahol 25 előadás keretében a történeti áttekintésen túl a műholdas helymeghatározás és navigáció hazai alkalmazási területeinek széles körét mutatták be az előadók.
Dr. Ádám József az MFTTT elnöke köszöntője után Fekete Gábor a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI) főigazgatója emlékezett meg megnyitó beszédében a szervezeti keretek kialakulásáról. Dr. Tari Fruzsina a Magyar Űrkutatási Iroda vezetője az magyar űripari tevékenységet röviden áttekintő megnyitójában megemlítette, hogy a ratifikációs okmányok megküldésével hazánk 2015. november 5-től válik teljes jogú tagjává az Európai Űrügynökségnek (Europian Space Agency – ESA), ami új lendületet adhat a szakterületen folyó tevékenységünknek.
A bevezető szakmai előadást az első GPS-könyv szerzője, Bernhard Hofmann-Wellenhoff a Grazi Egyetem professzora tartotta, aki áttekintette a katonai célú GPS-től indult fejlődési ívet a mai mindennapi GNSS-alkalmazásokig.
Ádám József bejelenti Hofmann- Wellenhof professzor előadását
A FÖMI penci obszervatóriumának munkatársai, akik a polgári szakterületen elsőként kezdték alkalmazni a GPS technikát, nemcsak a múltról számoltak be, hanem bemutatták a mai szolgáltatásokat és az eredményeket. Szó volt többek közt az aktív GNSS hálózat kiépítéséről, a negyedszázada tartó regionális mozgásvizsgálati monitoringról, a dunaszekcsői partfal mozgásvizsgálatáról, a GPS meteorológiai és magasságmérési alkalmazásáról.
A térképészeti, térinformatikai szekcióban példák alapján ismerhettük meg a GPS szerepét a mobil lézerszkenneres adatgyűjtésben vagy a világszerte elterjedt magyar DigiTerra szoftverben.
A mezőgazdasági szekcióban többen, többféle nézőpontból – a rendszerfejlesztő, a disztribútor és az egyéni gazdálkodó felhasználó szemszögéből – tárgyalták a GNSS szerepét az ún. precíziós mezőgazdaságban.
Érdekes helyzetképet kaptunk a légi, vízi és szárazföldi navigációs alkalmazásokról, a térinformatikai adatgyűjtés és a GPS technológia kapcsolatáról valamint a műholdas navigációt fenyegető veszélyforrásokról is.
A konferenciát a támogató cégeknek a teremben elhelyezett poszterei színesítették, amelyeket a kezdés előtt és a szünetekben lehetett megtekinteni, illetve konzultációra nyílt lehetőség a cégek képviselőivel.
A konferencián az alábbi előadások hangzottak el:
Bernhard Hofmann-Wellenhof (TU Graz) The last 25 years - GPS to multi-GNSS: from a military tool to the most widely used civilian positioning solution
Borza Tibor (KGO) Kezdeti lépéseink - a geodéziai GPS alapjainak lerakása
Tóth László ezredes (MH GEOSZ) A GPS kezdeti és jelenlegi szerepe a Magyar Honvéd-ségben
Kenyeres Ambrus (FÖMI KGO) Geodéziai alapponthálózataink modernizációja
Grenerczy Gyula (FÖMI KGO) Negyedszázadnyi GPS kéregmozgás-vizsgálat eredmé-nyeinek áttekintése
Bányai László (MTA CSFK) A dunaszekcsői partfal GPS mozgásvizsgálata
Rózsa Szabolcs (BME) Szabadítsuk ki a békát a befőttesüvegből - csapadékelőrejelzés GPS technikával
Busics György (ÓE AMK) A GNSS oktatása
Szabady Zsolt (DataKart) Volt egyszer egy SatNav Van - avagy az MMS hőskora
Csörgits Péter (Geodézia Zrt.) Hely- és helyzet-meghatározás a modern adatgyűjtés szolgálatában
Miszori Krisztián (Digiterra) Történetet írtunk vagy NMEA sztrímet olvasunk? - Szto-rik a DigiTerra éveiből
Kenyeres Ambrus (FÖMI KGO) A GNSS szerepe a magasságmeghatározásban
Horváth Tamás (Alberding) GNSS a precíziós mezőgazdaságban
Kocsmarik János (Axiál) GPS technológia a mezőgazdaság szolgálatában
Keresztes Krisztián GPS a szántóföldön - gazdaszemmel
Virág Gábor (FÖMI) Veres Tamás (MVH) A GNSS alkalmazása a területalapú támogatások ellenőrző méréseinél
Bakó Gábor - Tolnai Márton (SZIE Növénytani és Ökofiziológiai Intézet) Pontossági elvárások a vegetációkutatásban és az ökológiai szemléletű felszínborítás térképezésben
Csemez Gábor (GeoX) A műholdas helymeghatározás és a DSM-10 fejlődésének közös pontjai
Bartha Csaba (Navicom) 20 éves tapasztalatunk a GPS-eszközök speciális integrációjára
Perjési Attila (NKH Légügyi Hivatal) Hitek és tévhitek a GPS-ről
Takács Bence (BME) Mennyire megbízható a GPS alapú navigáció?
Mező Gergely (RSOE) GNSS és DGNSS alkalmazások a dunai hajózásban
Tóth Tamás (Geomega) GPS: a vízen járó geofizikus nélkülözhetetlen segítsége
Zárszavában Szentpéteri László összegezte a konferencián elhangzottakat, megköszönte az előadóknak a felkészülést, a színvonalas előadásokat, valamint köszönetet mondott a konferencia megrendezését anyagilag is támogató vállalatoknak, szervezeteknek és a helyszínt biztosító minisztériumnak.
A szervezők: Kenyeres Ambrus, Szentpéteri László, Busics György és Rózsa Szabolcs
Az előadások anyagai elérhetőek a honlapunkon. A konferencia fényképei a képtárban tekinthetők meg.
A beszámolót összeállította: Busics György és Buga László