Szakmai nap Pakson
Az MFTTT Mérnökgeodéziai Szakosztálya „Mérnökgeodéziai feladatok az Atomerőműben” címmel szakmai kirándulással egybekötött szakmai napot rendezett 2015. december 11-én Pakson.
A program üzemlátogatással kezdődött a szépszámú résztvevő számára. A turbinagépház, a 4. blokkvezérlő és a reaktor csarnok megtekintése után az erőmű látogatóközpontjában berendezett kiállítás tablói és interaktív képernyői előtt kaptunk részletes tájékoztatót az erőmű létesítéséről, működéséről, az energia iparban elfoglalt szerepéről és nem utolsó sorban a nukleáris energiatermelés emberre és környezetére gyakorolt hatásáról. Ezt követően a három szakmai előadásra került sor.
Dr. Kiss Antal egyetemi docens (BME Általános és Felsőgeodézia Tanszék): Mérnökgeodéták minőségirányítási feladatai a Paksi Atomerőmű és más nagyberuházás építési programjában.
Dr. Siki Zoltán egyetemi adjunktus (BME Általános és Felsőgeodézia Tanszék): Szakmagyakorlási rendelet várható hatása a mérnöki létesítménykel kapcsolatos feladatokban.
Németh András csoportvezető (MVM Paksi Atomerőmű Zrt.): Mérnökgeodéziai feladatok az Atomerőműben a jelenlegi feladatokról, megoldási módszerekről, a közeli jövő szakmai kihívásairól.
Az előadások után a résztvevők az Atomenergetikai Múzeumot tekinthették meg. Az elsőként megtekintett vitrinsor az alapítás, az építkezés, a társadalmi kapcsolatok emlékeit tartalmazza. Itt látható pl. Teller Ede kézírásos bejegyzése az ügyeleti naplóban.
A kiszolgáló részlegek, laboratóriumok eszközeinek sorában a következő vitrinsorban geodéziai eszközök is láthatók. A kiállítás harmadik részében az erőműben használt különböző berendezések részeivel ismerkedhettünk meg.
A program elhúzódása miatt az ebéd jócskán eltolódott, így a kömlődi halászcsárdába már egy szellemileg feltöltődött, de meglehetősen éhes társaság érkezett, hogy a tartalmas nap zárásaként elfogyasszon a vendéglő méltán híres halászlevéből egy-egy adagot.
A rendezvény képeit a honlapunk Képtárában tekinthetik meg.
A beszámolót összeállította: Buga László